Legislative Assembly of British Columbia


Go To Advanced Search Page

36th Parliament Members
at dissolution on April 18, 2001


Mr. Glen Clark
Vancouver-Kingsway



Public Service Critic


Elected:
1986, 1991, 1996


NEW DEMOCRATIC PARTY

Glen Clark served as Premier of British Columbia from February 1996 to August 1999.He was Minister of Finance and Corporate Relations from November 1991 to September 1993 and Minister of Employment and Investment from September 1993 until February 1996.

Glen was first elected to the Legislative Assembly in 1986 to represent the constituency of Vancouver-East.  And in the 1991 and 1996 general elections, he was re-elected to represent the constituency of Vancouver-Kingsway.

He holds a bachelor of arts degree from Simon Fraser University and a master's degree in community and regional planning from the University of British Columbia.

Before entering politics, Glen worked in the labour movement and as a natural resource policy consultant.

He and his wife, Dale, a teacher in Delta, have a son, Reid, and a daughter, Layne. The family resides in East Vancouver.