Committee Membership

Committee Membership

Select Standing Committees

 

 

Select Standing Committee on Aboriginal AffairsSelect Standing Committee on Aboriginal Affairs42ndParliament-2ndSession-aaf
Select Standing Committee on Agriculture, Fish and FoodSelect Standing Committee on Agriculture, Fish and Food42ndParliament-2ndSession-aff
Select Standing Committee on Children and YouthSusie Chant Fin Donnelly Karin Kirkpatrick Mike Morris Kelli Paddon Jennifer Rice Henry YaoJinny SimsCoralee OakesSelect Standing Committee on Children and Youth42ndParliament-2ndSession-cay
Select Standing Committee on Crown CorporationsSelect Standing Committee on Crown Corporations42ndParliament-2ndSession-cc
Select Standing Committee on EducationSelect Standing Committee on Education42ndParliament-2ndSession-edu
Select Standing Committee on Finance and Government ServicesLorne Doerkson Megan Dykeman Greg Kyllo Grace Lore Harwinder Sandhu Mike Starchuk Jagrup BrarJanet RoutledgeBen StewartSelect Standing Committee on Finance and Government Services42ndParliament-2ndSession-fgs
Select Standing Committee on HealthSelect Standing Committee on Health42ndParliament-2ndSession-health
Select Standing Committee on Legislative InitiativesBrittny Anderson Garry Begg Megan Dykeman Michael Lee Kelli Paddon Doug Routley Todd Stone Andrew Wilkinson, Q.C.Jinny SimsSelect Standing Committee on Legislative Initiatives42ndParliament-2ndSession-legis
Select Standing Committee on Parliamentary Reform, Ethical Conduct, Standing Orders and Private BillsBrittny Anderson Garry Begg Megan Dykeman Michael Lee Kelli Paddon Doug Routley Todd StoneJinny SimsAndrew Wilkinson, Q.C.Select Standing Committee on Parliamentary Reform, Ethical Conduct, Standing Orders and Private Bills42ndParliament-2ndSession-parref
Select Standing Committee on Public AccountsBrittny Anderson Bruce Banman Dan Coulter Andrew Mercier Niki Sharma Mike Starchuk Jackie TegartMike BernierRick GlumacSelect Standing Committee on Public Accounts42ndParliament-2ndSession-pac

​​​​​​

Special Committees​

 

 

Special Committee of SelectionMichele Babchuk Hon. Lisa Beare Garry Begg Stephanie Cadieux Doug Clovechok Bob D'Eith Sonia Furstenau Peter Milobar Niki SharmaHon. Mike FarnworthSpecial Committee of Selection42ndParliament-2ndSession-select
Special Committee to Appoint an OmbudspersonJagrup Brar Fin Donnelly Teresa WatJanet RoutledgeBruce BanmanSpecial Committee to Appoint an Ombudsperson42ndParliament-2ndSession-ombud
Special Committee to Review Provisions of the Election ActBrittny Anderson Greg Kyllo Ronna-Rae Leonard Andrew Mercier Adam OlsenJagrup BrarPeter MilobarSpecial Committee to Review Provisions of the Election Act42ndParliament-2ndSession-rpea
Special Committee to Review the Freedom of Information and Protection of Privacy ActSusie Chant Adam Olsen Janet Routledge Tom Shypitka Henry YaoRick GlumacJohn RustadSpecial Committee to Review the Freedom of Information and Protection of Privacy Act42ndParliament-2ndSession-foi
Special Committee to Review the Personal Information Protection ActGarry Begg Rick Glumac Kelly Greene Adam Olsen Andrew Wilkinson, Q.C.Mable ElmoreDan AshtonSpecial Committee to Review the Personal Information Protection Act42ndParliament-2ndSession-pipa
Special Committee on Reforming the Police ActGarry Begg Rick Glumac Trevor Halford Karin Kirkpatrick Grace Lore Adam Olsen Harwinder Sandhu Rachna SinghDoug RoutleyDan DaviesSpecial Committee on Reforming the Police Act42ndParliament-2ndSession-rpa
Legislative Assembly Management CommitteeGarry Begg Michele Babchuk Bob D'Eith Stephanie Cadieux Peter Milobar Sonia Furstenau Hon. Mike FarnworthHon. Raj ChouhanLegislative Assembly Management Committee42ndParliament-1stSession-lamc

Top